ccc

Wszystko o IKE, IKZE i PPE

EIOPA chce sprawować nadzór nad PEPP

Jak argumentował dyrektor wykonawczy EIOPA, Fausto Parente, Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) musi odgrywać „ważną rolę” w nadzorowaniu paneuropejskiego indywidualnego planu emerytalnego (PEPP).

Konferencja odbyła się 6 czerwca 2018 r. Otwierając obrady Pensions Europe, The Future of Work i Pensions, Parente stwierdził, że PEPP potrzebuje „silnego arbitra”, aby przynieść „wymierną poprawę” europejskim obywatelom. Stąd wezwanie, aby PEPP rozwijał się bardzo dynamicznie, ponieważ europejski rynek emerytalny poszukuje produktu, który pozwoliłby obywatelom Unii Europejskiej na przenoszenie aktywów emerytalnych w różnych jurysdykcjach.

„PEPP został zaprojektowany tak, aby był bezpieczny, przejrzysty i ekonomiczny, a jeśli zostanie pomyślnie wdrożony, stanie się potężnym narzędziem zapewniającym konsumentom większą pewność siebie, a ostatecznie większe zaufanie do produktu. Mowa o problemie ogólnoeuropejskim, istnieje zatem potrzeba silnej roli EIOPA, gdyż jednolity rynek potrzebuje silnego arbitra, jeśli chodzi o zapewnienie współpracy i koordynacji” – powiedział Parente. Dyrektor wykonawczy EIOPA odniósł się także do misji Urzędu. „Naszym celem jest zapewnienie spójnego podejścia do organizacji i licencjonowania. Wyrażamy gotowość do pełnienia tej roli. Jesteśmy przekonani, że istnieje potrzeba silniejszej koordynacji i współpracy przez EIOPA” – stwierdził Parente. Dodał, że jest kilka osób, które nie popierają roli EIOPA we wzmiankowanym wyżej zakresie.

Ponadto Parente podkreślał, że sukces PEPP wskaże europejskim obywatelom, że Europa może przynieść poprawę ich życia. „Pomyślnie wdrożona misja PEPP przyniesie wymierną poprawę obywatelom europejskim. Musimy pokazać, że Europa może przynieść pewne kompletne i konkretne rozwiązania dla potrzeb obywateli, że może przynieść korzyści. Uważam, że powinniśmy pokazać, w jaki sposób Europa może pomóc poprawić jakość ich życia”  – argumentował.

Tags: , , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top