ccc

Wszystko o IKE, IKZE i PPE

Fundusz emerytalny pracowników ONZ zainwestował w firmy podejrzane o korupcję

Fundusz emerytalny pracowników ONZ zainwestował około 1 mld USD w firmy, których działalność nie jest zgodna z podstawowymi zasadami i normami ONZ, napisał dziennik Guardian.

Dochodzenie przeprowadzone przez gazetę ujawniło, że ONZ będzie zmuszona do rewizji polityki inwestycyjnej pracowniczego funduszu emerytalnego, po tym, jak się okazało, że fundusz o aktywach 64 miliardów dolarów zainwestował w firmy, wobec których są prowadzone dochodzenia  z powodu praktyk korupcyjnych, łamania praw człowieka lub spowodowania szkód ekologicznych.

Największą inwestycją funduszu jest 210 mln USD  w akcjach Shella, firmie skrytykowanej w raporcie ONZ z 2011 roku, w którym firma została oskarżona o „negatywny wpływ na zdrowie ludzi i bezpieczeństwo publiczne”.

Dyrektor zarządzający w firmie Facing Finance, Thomas Küchenmeister, powiedział: „Te inwestycje wyraźnie podważają wiarygodność szanowanej organizacji. Jak może ona promować zrównoważony rozwój i ochronę praw człowieka, a jednocześnie korzystać z ich łamania? ”

Co więcej, fundusz ONZ posiada łącznie 244 mln USD zarówno w HSBC, jak iw Barclays, bankach, którym wytoczono procesy w związku z niejawnymi transakcjami finansowymi.

GlaxoSmithKline, którego fundusz posiada 78 mln akcji, otrzymał od Departamentu Sprawiedliwości USA 3 mld USD  kary za brak dostarczenia danych dotyczących bezpieczeństwa jednego z produkowanych przez firmę leków. Specjalny sprawozdawca ONZ ds. Praw Człowieka i Środowiska, John Knox, odmówił komentarza na temat konkretnych firm, ale powiedział: „Organizacja Narodów Zjednoczonych ma moralne i prawne obowiązki, aby przejąć inicjatywę w zakresie promowania i ochrony praw człowieka, … i powinna poważnie zastanowić się, w jaki sposób zagwarantować, aby inwestycje funduszu emerytalnego były zgodne z powyższymi zasadami. „

Tags: , , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top