Wszystko o IKE, IKZE i PPE

Największe gospodarki na świecie będą potrzebowały 400 bln dolarów

By on Czerwiec 22, 2017 in Globalny Przegląd Emerytalny with 2 Comments

Według World Economic Forum (WEF) przyszłe pokolenia stają przed największym kryzysem emerytalnym w historii, chyba że decydenci z najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek podejmują pilne działania.

Według analiz przeprowadzonych przez WEF sześć krajów o największych zobowiązaniach emerytalnych wobec swoich obywateli – USA, Kanada, Wielka Brytania, Holandia, Japonii i Australia, a także dwa kraje o największej liczbie ludności – Chiny i Indie – czeka luka emerytalna na poziomie 400 bln dolarów w 2050 r., w porównaniu z około 70 bln dolarów w 2015 r. Jeśli chodzi o USA, deficyt oszczędności emerytalnych wzrasta w tempie 3 mld dolarów rocznie, a do roku 2050 osiągnie wartość 137 bln dolarów.

Michael Drexler, szef systemów finansowych i infrastrukturalnych w WEF, napisał w raporcie opublikowanym w piątek 27 maja: „Przewidywany wzrost długowieczności i starzenie się społeczeństw to dodatkowe koszty finansowe dla światowej gospodarki na poziomie odpowiadającym kosztom walki ze zmianami klimatycznymi”.

W raporcie podkreślono również, że jeżeli nie zostanie podniesiony wiek emerytalny oraz wskaźnik urodzeń, stosunek liczby pracowników do osób będących na emeryturze spadnie z dzisiejszego poziomu 8: 1 do poziomu 4: 1 w roku 2050.

WEF, który organizuje coroczne spotkania globalnej elity w Davos, podkreśla, że dzieci obecnie przychodzące na świat w krajach wysokorozwiniętych będę średnio żyły ponad 100 lat, więc koszty zapewnienia bezpieczeństwa finansowego osobom starszym na emeryturze mogą wzrosnąć do bezprecedensowych poziomów. Zgodnie z szacunkami WEF w ciągu najbliższych czterech dekad luka w zakresie oszczędności emerytalnych we wszystkich ośmiu krajach ma rosnąć o 5 procent rocznie. Przekłada się to na dodatkowe 28 mld dolarów deficytu co 24 godziny. „Musimy to teraz powiedzieć lub zaakceptować, że niekorzystne konsekwencje rosnącej luki emerytalnej będą bardzo bolesne dla przyszłych pokoleń” – dodał Drexler.

Raport opierał się na prognozowaniu wymaganych oszczędności emerytalnych w kwocie niezbędnej do tego, aby ludzie mogli przejść na emeryturę, zachowując odpowiedni standard życia. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) taki standard jest zachowany przy 70-procentowej stopie zastąpienia, czyli wtedy gdy emerytura odpowiada 70 proc. ostatniego wynagrodzenia. OECD twierdzi, że powinno to zapewnić wystarczającą emeryturę, ponieważ ludzie zazwyczaj oszczędzają mniej i płacą mniejsze podatki, gdy przestają pracować.

Istnieją trzy główne obszary, na których rządy i decydenci ds. emerytur powinni skoncentrować wysiłki, aby zapełnić lukę w ubezpieczeniach emerytalnych, co będzie miało największy wpływ na ogólny poziom bezpieczeństwa finansowego: zapewnienie wszystkim osobom minimum „bezpieczeństwa” na emeryturze, poprawienie dostępu do dobrze zarządzanych planów emerytalnych o niskich kosztach oraz wspieranie inicjatyw mających na celu wzrost kwot odkładanych z myślą o emeryturze.

Tags: , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Liczba komentarzy - 2

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Jola_Brazola pisze:

    Dobre. Zakładają, że średnia życia wzrośnie do 100 lat. Strachy na Lachy…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top