Wszystko o IKE, IKZE i PPE

Paneuropejski Indywidualny Plan Emerytalny już niebawem

By on Październik 23, 2017 in Globalny Przegląd Emerytalny, IKE i IKZE with 0 Comments

Oczekuje się, że przepisy dotyczące PEPP – Paneuropejskiego Indywidualnego Planu Emerytalnego – zostaną przekazane w drodze procedury legislacyjnej i zatwierdzona przez Radę Europejską i Parlament Europejski do końca 2018 roku.  Przewidywane uruchomienie funkcjonowania PEPP ma nastąpić w 2019 roku. Nowo wybrany negocjator stojący na czele Europejskiej Partii Ludowej, Brian Hayes, powiedział, że PEPP „ma realną szansę na poprawę wszystkich krajowych systemów emerytalnych w UE . To produkt dla nowej mobilnej siły roboczej”.

Zaproponowany przez Komisję Europejską w czerwcu produkt pozwoliłby oszczędzającym otrzymać  potencjalnie tańsze indywidualne produkty emerytalnych w całej Unii Europejskiej, których aktywa mogłyby być transferowane między poszczególnymi krajami. Potwierdzono, że PEPP będą dostępne dla wszystkich państw członkowskich i będą miały te same cechy w całej Unii.

Miejmy nadzieję, że wprowadzenie PEPP przyniesie większy wybór dla oszczędzających, z szerokiego wachlarza dostawców PEPP i będą oni korzystać z większej konkurencji.  Uczestnik takiego planu będzie mógł co pięć lat zmieniać dostawców, zarówno w kraju jak i za granicą, przy ograniczonych kosztach. PEPP będzie można przenosić między państwami członkowskimi, tzn. oszczędzający w danym PEPP będzie mógł dalej w nim uczestniczyć i wpłacać nowe składki  przy przeniesieniu się do innego państwa członkowskiego.

Tags: , , , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top