Wszystko o IKE, IKZE i PPE

Rosja: Putin zabiera głos w sprawie emerytur

By on Sierpień 10, 2018 in IKE i IKZE with 0 Comments

Prezydent Rosji Władimir Putin przerwał długie milczenie w kwestii rządowego planu przebudowy systemu emerytalnego. Stwierdził, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, jednak ostrzegł przed rosnącymi napięciami finansowymi w sektorze wydatków publicznych.

 

Putin stwierdził, że nie akceptuje żadnej z dotychczasowych opcji. Uznając, że problem jest „wyjątkowo delikatny”, zasygnalizował, że Rosja potrzebuje czasu na znalezienie rozwiązania. Jeśli nie zostaną wprowadzone żadne zmiany, emerytury prawdopodobnie pozostaną niewysokie. „Niewiele czasu dzieli nas od chwili, gdy liczba pracowników będzie równa liczbie emerytów, a następnie będzie dalej spadać. Wówczas albo nastąpi krach systemu emerytalnego albo kryzys w sektorze finansów publicznych” – powiedział Putin w telewizyjnych komentarzach z Kaliningradu.

 

Już od przyszłego roku wiek emerytalny będzie stopniowo wzrastał do 65 lat dla mężczyzn (w 2028 r.) i do 63 lat dla kobiet (w 2034 r.). Decyzja wzbudziła niezadowolenie Rosjan, którzy wskazują na średnią długość życia, by podkreślić, jak krótki będzie okres życia na emeryturze. Ponadto zła sytuacja na rynku pracy może spowodować, że wielu starszych ludzi nie będzie mogło znaleźć zatrudnienia.

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top