Wszystko o IKE, IKZE i PPE

Rumunia: Składka do OFE będzie niższa od przyszłego roku

By on Grudzień 19, 2017 in Globalny Przegląd Emerytalny with 0 Comments

Rumuński rząd obniżył wysokość składki do obowiązkowego systemu emerytalnego drugiego filaru od przyszłego roku z 5,1% wynagrodzenia brutto do 3,75%. To pierwsze cięcie wysokości składki od czasu powstania systemu w 2008 roku. Zrezygnowano z wcześniejszej propozycji premiera Mihaia Tudoza, aby system był dobrowolny. Rząd broni się tym, że przyszłoroczne podwyżki wynagrodzeń spowodują, że realna wartość składek się nie zmieni.

Podwyżki płac będą pochodziły z pakietu poprawek do prawa fiskalnego przeforsowanych w drodze dekretu nadzwyczajnego. Najbardziej kontrowersyjne zmiany obejmują przesunięcie większości składek na ubezpieczenie społeczne z pracodawcy na pracownika. Obecnie składka w wysokości 39,25% jest podzielona równo między obie strony; w przyszłości pracodawcy zapłacą 2,25%, a pracownicy 35%. Rząd zakłada, że niższa stawka płacona przez pracodawców pozwoli im na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników. Jednak ostatnie protesty związków zawodowych sugerują, że nie wszyscy są co do tego przekonani.

Rumuńskie Stowarzyszenie Funduszy Emerytalnych (APAPR) stwierdziło na swojej stronie internetowej, że choć z zadowoleniem przyjmuje pozostawienie obowiązkowości OFE, to obniżenie poziomu składki – zamiast zwiększenia jej do 6% zgodnie z przepisami ustawy z 2008 r. – wpłynie negatywnie na długoterminową rentowność prywatnego systemu emerytalnego.

APAPR stwierdził, że decyzja zmniejszy wypłaty emerytur z drugiego filara dla przyszłych beneficjentów o co najmniej 20%.

Tags: , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top