Wszystko o IKE, IKZE i PPE

UE: Bardzo duże ryzyko ubóstwa osób pracujących na własny rachunek

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej (KE), wskaźnik zagrożenia ubóstwem na emeryturze (AROP) w Europie jest dwukrotnie wyższy w przypadku osób pracujących na własny rachunek niż w przypadku osób zatrudnionych na etat.

Raport KE w sprawie adekwatności emerytur z 2018 r. wykazał w analizie 19 krajów europejskich, w których dostępne jest porównanie, że emeryci, którzy w przeszłości prowadzili działalność na własny rachunek, odnotowują niższe dochody niż emeryci pracujący wcześniej na etacie. Największe różnice odnotowano w Luksemburgu, Danii i Francji, a w dziewięciu krajach przekroczyły one 20%. Wyłącznie na Węgrzech i w Estonii emeryci, którzy prowadzili działalność gospodarczą, legitymowali się nieco wyższymi dochodami niż pracownicy najemni.

W rezultacie KE stwierdziła, że stopa AROP jest średnio dwa razy wyższy dla emerytów pracujących w przeszłości na własny rachunek, co szczególnie daje się zauważyć w Danii, Polsce i na Malcie.

Jak czytamy w komunikacie: „Osoby samozatrudnione są bardzo zróżnicowaną grupą i częściej niż pracownicy etatowi mogą budować swoje oszczędności poza systemem emerytalnym. Emeryci prowadzący działalność na własny rachunek mają średnio niższe emerytury, wyższe aktywa i wyższe ryzyko ubóstwa dochodowego, oraz są bardziej narażeni na trudności finansowe. Państwa członkowskie coraz częściej podejmują działania mające na celu ułatwienie dostępu do systemów emerytalnych osobom o różnych typach niestandardowych form zatrudnienia i pracy na własny rachunek”.

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top