Wszystko o IKE, IKZE i PPE

USA: GE obniża o 2,4 miliarda dolarów największy deficyt emerytalny wśród spółek S & P 500

General Electric Co. obniżył w ubiegłym roku deficyt w poziomie finansowania zobowiązań w swoich planach emerytalnych  o 2,4 miliarda dolarów. Łączny deficyt 28,7 miliardów dolarów spadł o około 8 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, według raportu opublikowanego przez GE. Spółka zamknęła 2017 r. zobowiązaniami w wysokości 100,3 mld USD w ramach swoich programów emerytalnych i 71,6 mld USD w aktywach planów.

Fundusze emerytalne działające w GE są w centrum zainteresowania specjalistów z branży. Wszyscy zainteresowani zadają sobie pytanie, w jaki sposób przedsiębiorstwo wywiąże się ze swoich zobowiązań emerytalnych , mając jednocześnie do czynienia z poważnymi wyzwaniami związanymi z przepływami pieniężnymi i zyskami. Ogromny deficyt w planach emerytalnych komplikuje wysiłki dyrektora generalnego Johna Flannery’ego zmierzające do poprawy sytuacji finansowej GE poprzez zmiany w strukturze konglomeratu z Bostonu.

Choć nierzadko zdarza się, że korporacyjny plan emerytalny działający według zdefiniowanego świadczenia ma deficyt, to w GE na koniec 2016 r. był  on największy wśród spółek S & P 500 i aż o 50% procent większy od kolejnego deficytu ( Lockheed Martin z deficytem 16,9 mld USD). Pozycja w rankingu GE na koniec 2017 r. nie będzie znana, dopóki wszystkie firmy nie wydadzą rocznych sprawozdań , ale wśród spółek, które już opublikowały raporty deficyt GE pozostaje największy.

Spadek deficytu GE to przede wszystkim zasługa „wyników inwestycyjnych, wyższych składek pracodawcy oraz zmian w założeniach dotyczących śmiertelności i wynagrodzeń” – napisano w rocznym raporcie. Pomogło to zrekompensować wzrost zobowiązań, na które wpływają długoterminowe stopy procentowe. GE wskazał także na to, że spadły oczekiwane długoterminowe stopy zwrotu z inwestycji z 7,5 procent do 6,75 procent, co także miało wpływ na deficyt.

Planami emerytalnymi GE objętych jest około  618 000 obecnych i byłych pracowników. Główny plan, jeden z największych w USA, ma  439 000 członków. Poziom przyszłych zobowiązań w planach był dobrze finansowany przez wiele lat. Jednak deficyt wzrósł w ciągu ostatniej dekady z powodu niskich stóp procentowych i niestabilnych rynków finansowych. W aktywach planów jest również ponad 30 milionów akcji GE, które spadły o ponad 50 procent w ciągu ostatniego roku.

Po gruntownym remoncie zarządzania w połowie 2017 r. GE podjęło kroki mające na celu zwiększenie poziomu finansowania w planach emerytalnych. W listopadzie pożyczyła 6 miliardów dolarów na prefinansowanie planu do 2020 r. GE czerpie również korzyści z rosnących stóp procentowych.

bloomberg.com

Tags: , , , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top