ccc

Wszystko o IKE, IKZE i PPE

Vanguard: Skoncentruj się na długiej perspektywie wobec zamieszania politycznego

Inwestorzy powinni skupiać się na swoich długoterminowych celach, ponieważ zdarzenia polityczne i skutki rynkowe są bardzo trudne do przewidzenia – powiedział szef strategii inwestycyjnych w Vanguard na Europę.

Przemawiając podczas konferencji zorganizowanej przez Pensioen Pro, Peter Westaway, główny ekonomista i szef strategii inwestycyjnej w Europie Vanguard, podkreślił, że inwestorzy powinni zignorować pokusę radykalnych zmian w portfelach inwestycyjnych. Wskazał, że gospodarka w Wielkiej Brytanii wzrosła o 2% od czasu referendum w sprawie Brexitu, bez żadnych oznak, że wzrost gospodarczy spowalnia. Zdaniem Westawaya wielu ekonomistów przewidywało, że krótkoterminowy wzrost w Wielkiej Brytanii może wynosić od 1% do minus 6%. Westaway przyznał, że sam oczekiwał twardego Brexitu, a następnie „najbardziej negatywnego” wpływu gospodarczego. „Odejście z UE mogłoby mieć bardzo negatywne konsekwencje, gdyby Wielka Brytania musiała zapłacić 60 mld euro odszkodowania, którego domagała się UE” – powiedział. Dodał, że pomimo bardzo poważnych obaw i ponurych prognoz, wybory Trumpa doprowadziły do wzrostu rynków kapitałowych o prawie 11%.

Główny ekonomista Vanguard odniósł się także to ewentualnej wygranej eurosceptycznej Marine le Pen w wyborach prezydenckich we Francji, mówiąc: „Zanim będzie mogła przełożyć swoją antyeuropejską retorykę na działanie, będzie musiała pokonać kilka przeszkód, w tym uzyskać poparcie francuskiego parlamentu”.

Westaway podkreślił również „silną determinację polityczną wśród członków UE, aby utrzymać Unię i euro razem”. Ekonomista wskazywał także na ryzyko w wycenie wielu klas aktywów, które według jego opinii były zbyt wysokie w wyniku przyjęcia przez banki centralne luźnej polityki pieniężnej. „Istnieje wiele niepewności co do tego, co się stanie, gdy zostanie odwrócona ocena ilościowa” – wyjaśnił. Westaway powiedział, że widzi obawy o długoterminowy wpływ na światowy handel zarówno polityki Donalda Trumpa, jak i przyszłych stosunków handlowych między Wielką Brytanią a UE.

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top