Wszystko o IKE, IKZE i PPE

Wielka Brytania: Ogromny koszt oszustw związanych z emeryturami

By on Sierpień 22, 2018 in IKE i IKZE with 0 Comments

Jak wynika z nowych danych dwóch brytyjskich organów nadzoru finansowego, setki osób padło w ubiegłym roku ofiarami oszustów, tracąc średnio 91 000 funtów przeznaczonych na zabezpieczenie emerytalne.

 

W kwietniu 2015 roku doszło do zmian w prawie, dzięki którym osoby, które skończyły 55 lat, mogły pozwolić sobie na większą swobodę w rozporządzaniu swoim kapitałem emerytalnym. Oszczędzający stali się ofiarami nieuczciwych programów inwestycyjnych, na które przekazywali znaczne sumy pieniędzy. 253 osoby w ubiegłym roku poinformowały Action Fraud, brytyjskie krajowe centrum zgłaszania nadużyć finansowych, że padły ofiarą oszustw emerytalnych. Straciły łącznie ponad 23 miliony funtów.

Financial Conduct Authority i Pensions Regulator rozpoczęły wspólną kampanię reklamową w telewizji, chcąc ostrzec wszystkie potencjalne ofiary oszustów i wskazać, jakie metody mogą stosować złodzieje.  Hasło kampanii brzmi: „Nie pozwól, aby oszust cieszył się Twoją emeryturą”. Metody wyłudzeń są różnorodne. Tzw. telefony „znikąd” są najczęstszym sposobem wykorzystywanym w celu dotarcia do emerytów. Poszkodowani z młodszych grup wiekowych padają ofiarą wyłudzeń, gdy oszuści obiecują im wysokie zyski w ramach programów niskiego ryzyka, zaznaczając, że zainteresowani mają podjąć decyzję jak najszybciej.

Citizens Advice obliczył, że od kwietnia 2015 roku 10,9 miliona konsumentów otrzymało niechciane informacje czy propozycje związane z finansami na emeryturze. Badanie przeprowadzone przez Money Advice Service, organ utworzony przez rząd, sugeruje, że co sekundę może dochodzić do ośmiu połączeń telefonicznych, które inicjują oszuści.

W nowym sondażu przeprowadzonym przez organy nadzoru stwierdzono, że około jedna trzecia Brytyjczyków w wieku od 45 do 65 lat nie wie, jak sprawdzić, czy faktycznie rozmawiają z doradcą emerytalnym, nie zaś osobą, która tylko się za niego podaje.

–  91 000 funtów zagarniętych z puli emerytalnej przez oszustów, to ogromna ilość pieniędzy. Jeśli ktoś nieoczekiwanie zadzwoni do ciebie z propozycją, która ma dać ci szansę na pomnożenie twoich kapitałów emerytalnych, to prawdopodobnie jest to próba kradzieży twoich oszczędności  – powiedziała Nicola Parish, dyrektor zarządzający w Pensions Regulator.

Rząd ogłosił, że planuje zakazać wszelkich niepożądanych działań marketingowych bezpośrednio związanych z emeryturami, by chronić obywateli przed kradzieżą. Ministerstwo Finansów chce wydać jesienią stosowne przepisy w tej sprawie.

Rosalind Altmann, była Minister ds. Emerytur w rządzie Davida Camerona, zabrała głos w tej sprawie już w ubiegłym roku. Stwierdziła, że „desperacko” próbowała wprowadzić skuteczną barierę dla telefonów „znikąd”, ale urzędnicy państwowi wyrazili sprzeciw.

Mark Steward, Dyrektor Wykonawczy ds. Egzekwowania Prawa i Nadzoru Rynkowego w FCA, powiedział, że stosunkowo duży rozmiar puli emerytalnych zgromadzonych przez wiele lat uczynił z nich „atrakcyjny cel” dla przestępców.

W listopadzie zeszłego roku Frank Field, Przewodniczący Komisji Pracy i Emerytury Izby Gmin, zasugerował, że osoby w wieku powyżej 55 lat powinny być zobowiązane do wykazania, iż mają minimalny poziom zabezpieczonego dochodu na emeryturę, zanim uzyskają pełną swobodę wydawania oszczędności emerytalnych.

Margaret Snowdon z Pensions Regulator i Przewodnicząca Pension Liberation Industry Group, oszacowała, że od 2015 roku straty wynikające z oszustw mogą sięgać ponad 1 miliarda funtów.

 

ft.com

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top